“Шинэ Эрэл Гэгээн Муза”–гийн эзэд

Драмын урлагийн шилдэг уран бүтээл, уран бүтээлчдийг шалгаруулах “Гэгээн Муза-15 олон улсын театрын наадмын улаан хивсний ёслол өчигдөр (2020.08.30) “Хүн” театрт болж өндөрлөлөө.

“Гэгээн Муза 15 олон улсын театрын наадмыг монодрама, хөгжимт жүжиг, хүүхдийн жүжиг, хоёр хүний жүжиг, драмын тоглолт гэсэн үндсэн таван төрлөөр зохион байгуулав. Энэ удаагийн наадамд төвийн болон орон нутгийн театр урлагийн 10 гаруй театр, чуулга, продакшны бүтээлүүд, олон улсаас 12 орны уран бүтээлч өрсөлдсөн.

Энэ удаагийн “Гэгээн муза-15” наадмын оргил шагналыг ОХУ-ын найруулагч Сойжин Жамбалова “Дүүлэн нис бэлчир нутгийн түүх” жүжгээрээ хүртсэн бол Монгол Улсын гавьяат жүжигчин Б.Жаргалсайхан драмын урлагийн “Шилдэг эрэгтэй гол дүр”-ээр тодорлоо. Харин түүний хань, гавьяат жүжигчин  Г.Урнаа “Бүсгүйн зурвас” жүжгийн Туяагийн дүрээр Шилдэг эмэгтэй туслах дүр”-ийн шагнал хүртсэн юм.

Драмын урлагийн “Шилдэг эмэгтэй гол дүр”-ээр Улсын драмын эрдмийн театрын залуу жүжигчин Б.Золзаяа шалгарлаа. Театр, урлагийн гэгээн сүм болох “Гэгээн муза” олон улсын наадмыг залуу уран бүтээлчид чимж, уран бүтээл, ур чадвараараа өрсөлдөв. Тэр дундаа Дорнод аймгийн театрын залуу уран бүтээлчид “Гэгээн муза-15” наадмыг “өнгөллөө”. Тэд хүүхдийн жүжгийн төрлөөр “Мангасуудын хаан” уран бүтээлээ “сойж”, зургаан номинацийн тавыг нь хүртсэн юм.

“Гэгээн муза-15” олон улсын наадамд Монгол, ОХУ-ын Буриад, БНХАУ-ын ӨМӨЗО, ХБНГУ, Австри, Швейцарь, Украйн, Хойд Македони, Энэтхэг, Арабын нэгдсэн Эмират, Грек, Испани, Итали зэрэг улсын уран бүтээлчид уран бүтээлээрээ оролцсон. Мөн Монгол, ОХУ, Словени, Хонконг, Швейцарь, Швед, Грек улсын шүүгч нар хамтран ажиллав.

“Гэгээн муза-15” олон улсын наадмын шилдэг уран бүтээлчидтэй танилцъя.

Драмын жүжгийн төрөлд нэр дэвшигчид:

ШИЛДЭГ НАЙРУУЛАГЧ

•“Бүсгүйн зурвас” жүжгээр найруулагч Н.Наранбаатар
•“Заратустра” жүжгээр найруулагч Ж.Амарзаяа
•“Галзуу хот” жүжгээр найруулагч Н.Наранбаатар
•“Лир ван” жүжгээр найруулагч Н.Пүрэвдорж
•“Дүүлэн нис бэлчир нутгийн түүх” жүжгээр найруулагч Сойжин Жамбалова
•“Аргонавтуудын нутаг” /LANDSCAPE WITH ARGONAUTS/ жүжгээр найруулагч Рейнхард Ауэр /REINHARD AUER/

ШИЛДЭГ ТАЙЗНЫ ЗУРААЧ

•“Бүсгүйн зурвас” жүжгээр зураач Т.Ганхуяг
•“Заратустра” жүжгээр зураач С.Мягмар
•“Лир ван” жүжгээр зураач Д.Ганпүрэв
•“Дүүлэн нис бэлчир нутгийн түүх” жүжгээр зураач Ольга Богатищева
•“Аргонавтуудын нутаг” /LANDSCAPE WITH ARGONAUTS/ жүжгээр зураач Роберто Морелло /ROBERTO MORELLO/

ШИЛДЭГ ЭРЭГТЭЙ ГОЛ ДҮР

“Бүсгүйн зурвас” жүжгийн Архайн дүрээр жүжигчин Б.Жаргалсайхан
•“Бүсгүйн зурвас” жүжгийн Архайн дүрээр жүжигчин С.Болд-Эрдэнэ
•“Заратустра” жүжгийн Ницщегийн дүрээр жүжигчин Ч.Чулуунсүх
•“Галзуу хот” жүжгийн Батболдын дүрээр жүжигчин Г.Эрхэмбаяр
•“Галзуу хот” жүжгийн Энхтөрийн дүрээр жүжигчин Г.Алтаншагай
•“Дүүлэн нис Бэлчир нутгийн түүх” жүжгийн Павелын дүрээр жүжигчин Солбон Ёндонов
•“Аргонавтуудын нутаг” /LANDSCAPE WITH ARGONAUTS/ жүжгийн Язоны дүрээр жүжигчин Александр Флахэ /ALEXANDER FLACHE/

ШИЛДЭГ ЭМЭГТЭЙ ГОЛ ДҮР

“Бүсгүйн зурвас” жүжгийн Итгэлийн дүрээр жүжигчин Б.Золзаяа
•“Бүсгүйн зурвас” жүжгийн Итгэлийн дүрээр жүжигчин М.Тогтохжаргал
•“Заратустра” жүжгийн Элизабетийн дүрээр жүжигчин Б.Хишигбаяр
•“Лир ван” жүжгийн Гонрелиягийн дүрээр жүжигчин Ч.Одондэмбэрэл
•“Аргонавтуудын нутаг” /LANDSCAPE WITH ARGONAUTS/ жүжгийн Медеагийн дүрээр жүжигчин Габрэйл Ланжес /GABRIELE LANGES/

ШИЛДЭГ ЭРЭГТЭЙ ТУСЛАХ ДҮР

•“Заратустра” жүжгийн Вагнерийн дүрээр жүжигчин Г.Мөнхжаргал
•“Галзуу хот” жүжгийн Өлзийгийн дүрээр жүжигчин Л.Сөрөлт
•“Лир ван” жүжгийн Эдмондын дүрээр жүжигчин Б.Даваахүү
•“Дүүлэн нис бэлчир нутгийн түүх” жүжгийн Хамтралын даргын дүрээр жүжигчин Болот Динганорбоев
•“Аргонавтуудын нутаг” /LANDSCAPE WITH ARGONAUTS/ жүжгийн Гераклесийн дүрээр жүжигчин Петер Шүлце-Сандөүв /PETER SCHULZE-SANDOW/

ШИЛДЭГ ЭМЭГТЭЙ ТУСЛАХ ДҮР

•“Бүсгүйн зурвас” жүжгийн Туяагийн дүрээр жүжигчин Г.Урнаа
•“Бүсгүйн зурвас” жүжгийн Туяагийн дүрээр жүжигчин Ж.Оюундарь
•“Галзуу хот” жүжгийн Энхмаагийн дүрээр жүжигчин Х.Намуун
•“Дүүлэн нис бэлчир нутгийн түүх” жүжгийн Нюнягийн дүрээр жүжигчин Ольга Ранжилова-Ломбоева
•“Аргонавтуудын нутаг” /LANDSCAPE WITH ARGONAUTS/ жүжгийн Электрагийн дүрээр жүжигчин Сара Шэрер /SARAH SCHERER/

Хоёр хүний жүжгийн төрөлд нэр дэвшигчид:

ШИЛДЭГ НАЙРУУЛАГЧ

•“Хувь заяаны хүлээс” жүжгээр найруулагч О.Итгэл
“Торгон дэнлүү” жүжгээр найруулагч О.Майдарравжаа
•“Хоёр хүний дэмийрэл” жүжгээр найруулагч С.Мягмар
•“Хайрын тухай бүүр түүрхэн” /VAGUELY ABOUT LOVE/ жүжгээр найруулагч Инна Соколова-Гордон /INNA SOKOLOVA-GORDON/
•“Инсенсо” /INSENSO/ жүжгээр найруулагч Эммануэл Кутсоурел /EMMANOUIL KOUTSOURELIS/
•“Би Гамлет” /I AM HAMLET/ жүжгээр найруулагч Ниладрее Бхаттачаряа /NILADREE BHATTACHARYA/

ШИЛДЭГ ЭРЭГТЭЙ ЖҮЖИГЧИН

•“Хувь заяаны хүлээс” жүжгийн Эрэгтэйн дүрээр жүжигчин Г.Алтангэрэл
•“Торгон дэнлүү” жүжгийн Синзабурогийн дүрээр жүжигчин Г.Ганбат
•“Хайрын тухай бүүр түүрхэн” /VAGUELY ABOUT LOVE/ жүжгийн Гуровын дүрээр Дмитрий Тронин /DMITRY TRONIN/
•“Би Гамлет” /I AM HAMLET/ жүжгийн Симоны дүрээр Ниладрее Бхаттачаряа /NILADREE BHATTACHARYA/,
•“Би Гамлет” /I AM HAMLET/ жүжгийн Томын дүрээр Паатха Пратим Бхаттачаряа /PARTHA PRATIM BHATTACHARYA/

ШИЛДЭГ ЭМЭГТЭЙ ЖҮЖИГЧИН

•“Хувь заяаны хүлээс” жүжгийн Эмэгтэйн дүрээр жүжигчин Г.Номуун
•“Торгон дэнлүү” жүжгийн О Цуюны дүрээр жүжигчин Ц.Цэлмүүн
•“Хоёр хүний дэмийрэл” жүжгийн 1-р Эмэгтэйн дүргээр жүжигчин М.Тогтохжаргал
•“Хоёр хүний дэмийрэл” жүжигчин 2-р Эмэгтэйн дүрээр жүжигчин Б.Одгэрэл
•“Хайрын тухай бүүр түүрхэн” /VAGUELY ABOUT LOVE/ жүжгийн Анна Сергеевнагийн дүрээр Ксения Кохлер /XENIA KOCHLER/
•“Инсенсо” /INSENSO/ жүжгийн эмэгтэйн дүрээр жүжигчин Анна Башчиева /Anna Bashchieva/
•“Инсенсо” /INSENSO/ жүжгийн эмэгтэйн дүрээр жүжигчин Викториа Ромашка /VICTORIA ROMASHKO/

Хүүхдийн жүжгийн төрөлд нэр дэвшигчид:

ШИЛДЭГ НАЙРУУЛАГЧ

•“Нууцын эрэлд” жүжгээр найруулагч М.Ариунтуяа
•“Мангасуудын хаан” жүжгээр найруулагч Б.Мөнх-Амьдрал
•“Эрэлхэг Эльф Маранта” жүжгээр найруулагч Т.Батсэрээтэр

ШИЛДЭГ ТАЙЗНЫ ЗУРААЧ

•“Нууцын эрэлд” жүжгээр зураач Б.Бямбацэрэн
•“Мангасуудын хаан” жүжгээр зураач Н.Энхбаяр, С.Чулуунзаяа
•“Эрэлхэг Эльф Маранта” жүжгээр зураач М.Өнөболд

ШИЛДЭГ ХӨГЖМИЙН ЗОХИОЛЧ

•“Нууцын эрэлд” жүжгээр хөгжмийн зохиолч В.Баттулга
“Мангасуудын хаан” жүжгээр хөгжмийн зохиолч Ө.Ариунбаатар

ШИЛДЭГ ЭРЭГТЭЙ ГОЛ ДҮР

•“Нууцын эрэлд” жүжгийн Гэрэлийн дүрээр жүжигчин Г.Гандөш
•“Мангасуудын хаан” жүжгийн Ивээлт хүүгийн дүрээр жүжигчин Э.Батболд
“Эрэлхэг Эльф Маранта” жүжгийн Марантагийн дүрээр жүжигчин Ц.Энхбаяр

ШИЛДЭГ ЭМЭГТЭЙ ГОЛ ДҮР

•“Нууцын эрэлд” жүжгийн Оюуны дүрээр жүжигчин Э.Ганчимэг
•“Мангасуудын хаан” жүжгийн Дугаар 55-ын дүрээр жүжигчин Т.Халиунсор

ШИЛДЭГ ЭМЭГТЭЙ ТУСЛАХ ДҮР

•“Нууцын эрэлд” жүжгийн Домч Яндагаагийн дүрээр жүжигчин Я.Өнөртуул
•“Нууцын эрэлд” жүжгийн Бөгтөр хүний дүрээр жүжигчин Д.Батмөнх
•“Мангасуудын хаан жүжгийн Дугаар 16-ийн дүрээр жүжигчин Г.Энхболор
•“Эрэлхэг Эльф Маранта” жүжгийн Бяцхан Эльфийн дүрээр жүжигчин Д.Болор-Эрдэнэ

“Гэгээн Муза 15 олон улсын театрын наадмын хүүхэд оролцооны бүтээлд нэр дэвшсэн уран бүтээлүүд:

Үзэгч хүүхдийн оролцоотой “Бамбуу” бага театрын бүтээл:
o “Бумбардай”
o “Ус”
o “Анхны цас”
o “Гурван тоорой сансар огторгуйгаар аяласан нь” жүжгүүд

  • Дундговь аймгийн “Тэнгэрийн тэмдэг” театрын бүтээл “Тэнгэрийн тэмдэг” жүжиг

Хөгжимт жүжгийн төрөлд нэр дэвшигчид:

ШИЛДЭГ НАЙРУУЛАГЧ

– “Ромео & Жульетта” жүжгээр найруулагч М.Цогт
– “Гарын таван хуруу” жүжгээр найруулагч С.Баярсайхан
– “Бөх Шалбин” жүжгээр найруулагч И.Хас-Эрдэнэ, Ч.Түвшин

ШИЛДЭГ ТАЙЗНЫ ЗУРААЧ

 “Гарын таван хуруу” жүжгээр зураач С.Ариунболд
– “Ромео & Жульетта” жүжгийн зураач Х.Амартүвшин
– “Бөх Шалбин” жүжгээр зураач С.Баярмагнай

ШИЛДЭГ ХӨГЖМИЙН ЗОХИОЛЧ

– “Гарын таван хуруу” жүжгээр хөгжмийн зохиолч Э.Хүрэлбаатар
– “Бөх Шалбин” жүжгээр хөгжмийн зохиолч Г.Энхбаяр

ШИЛДЭГ ЭРЭГТЭЙ ГОЛ ДҮР

– “Гарын таван хуруу” жүжгийн Шагдарын дүрээр жүжигчин Д.Бат-Ундрах
– “Ромео & Жульетта” жүжгийн Ромеогийн дүрээр жүжигчин Э.Эрхэмбаяр
– “Бөх Шалбин” жүжгийн Шалбингийн дүрээр жүжигчин Э.Идэрболд

ШИЛДЭГ ЭМЭГТЭЙ ГОЛ ДҮР

– “Гарын таван хуруу” жүжгийн Хүн чанарын дүрээр жүжигчин П.Адъяадулам
– “Ромео & Жульетта” жүжгийн Жульеттагийн дүрээр жүжигчин Б.Отгонжаргал
– “Бөх Шалбин” жүжгийн Цэцэнгийн дүрээр жүжигчин А.Тогосоо

ШИЛДЭГ ЭРЭГТЭЙ ТУСЛАХ ДҮР

– “Гарын таван хуруу” жүжгийн Чулууны дүрээр жүжигчин Ц.Цогтбуян
– “Ромео & Жульетта” жүжгийн Меркуциогийн дүрээр жүжигчин Б.Бибиш
– “Бөх Шалбин” жүжгийн Ёндонгийн дүрээр жүжигчин Д.Хосбаяр
– “Бөх Шалбин” жүжгийн Багшийн дүрээр жүжигчин П.Түмэннасан

Нэг хүний жүжгийн төрөлд нэр дэвшигчид:

ШИЛДЭГ НАЙРУУЛАГЧ:

• “Хайрт минь энэ бол ердөө л эхлэл” жүжгээр найруулагч М.Цогт
• “Хорьдын сарнаар” жүжгээр найруулагч Г.Мишээл
• “Аль Мамлүүк” /AL MAMLOOK/ жүжгээр найруулагч Ахмед Абдулла Рашид /AHMED ABDULLA RASHED/
• “Шорон” /JAILHOUSE/ жүжгээр найруулагч Винисиус Пиедаде /VINICIUS PIEDADE/
• “Рудольф Нуреев 48 цаг” /RUDOLF NUREEV. 48 HOURS/ жүжгээр найруулагч Инна Соколова-Гордон /INNA SOKOLOVA-GORDON/
• “Цуст хурим” /BLOOD WEDDING/ жүжгээр найруулагч Пати Доменеч, Жорж Лопез /PATI DOMENECH, JORGE LOPEZ/
• “Хатагтай Капулет” /LADY CAPULET/ жүжгээр найруулагч Володимир Завальнюк /VOLODYMYR ZAVALNIUK/
• “Галзуугийн өдрийн тэмдэглэл” /DIARY OF A MADMAN/ жүжгээр найруулагч Ризески Георги /RIZESKI GJORGJI/

ШИЛДЭГ ЭРЭГТЭЙ ЖҮЖИГЧИН:

• “Аль Мамлүүк” /AL MAMLOOK/ жүжгийн Аль Мамлүүкийн дүрээр жүжигчин Абдулла Али Альхадейм /ABDULLA ALI ALKHADEIM/
• “Шорон” /JAILHOUSE/ Төгөлдөр хуурчийн дүрээр жүжигчин Винисус Пиедаде /VINICIUS PIEDADE/
• “Рудольф Нуреев 48 цаг” /RUDOLF NUREEV. 48 HOURS/ жүжгийн Рудольф Нуреевын дүрээр жүжигчин Андрей Мошой /ANDRE MOSHOI/
• “Галзуугийн өдрийн тэмдэглэл” /DIARY OF A MADMAN/ жүжгийн Аксентий Ивановичийн дүрээр жүжигчин Бобан Алексоски /BOBAN ALEKSOSKI/

Хүндэт “Муза” цомын эзэд:

Шүүгчдийн нэрэмжит шагнал:

  • Грек улсын уран бүтээл

Шилдэг залуу уран бүтээлчийн шагнал:

  • “Хайрт минь энэ бол ердөө эхлэл” жүжгээр Дархан-Уул аймгийн театрын жүжигчин Ч.Дунгаамаа